Asfalteny – rozwiązanie problemów
Czym jest PETROMIX®?
Dodatek PETROMIX® jest wysoko skoncentrowanym środkiem powierzchniowo czynnym, który jest w 100% środkiem organicznym nie zawierającym żadnych metalicznych związków. Jest on specjalnie syntetyzowanym produktem aby rozwiązywać problemy związane z wysoką zawartością asfaltenów we współczesnych paliwach.
Jak działa PETROMIX®?Jak zostało to przedstawione na Rys. 1 (hipotetyczne wyobrażenie asfaltenów) arkusze asfaltenów zbrylają się w warstwy i tworzą strukturę podobną do książki
PETROMIX® jest środkiem powierzchniowo czynnym, który wpływa na te aglomeraty rozbijając je na pojedyncze asfalteny i zapobiegając ich ponownej aglomeracji (Rys. 2)
PETROMIX® nie zmienia cząsteczkowej struktury asfaltenów w wyniku reakcji chemicznej. Zamiast tego, po prostu rozbija (rozprasza) aglomeraty na mniejsze, pojedyncze arkusze asfaltenów. Jak pokazano na Rys. 3 efektywność działania PETROMIX®-u można wyraźnie zobaczyć używając różnych mikroskopowych technik.
(Rys. 3 – Asfalteny w roztworze benzenu. Powiększenie 290x za pomocą mikroskopu optycznego. Bez PETROMIX®-u, - po lewej – widać wiele dużych, zawieszonych aglomeratów asfaltenowych. Z PETROMIX®-em – po prawej - asfalteny są rozbite i rozproszone na ledwo widoczne bardzo małe cząstki)
Patrząc na powyższy dowód jest oczywiste, że używając PETROMIX®-u duże, zbrylone asfalteny zostaną rozbite (rozproszone) na mniejsze elementy, które będą spalać się dużo łatwiej w strefie płomienia, zmniejszając tym samym ilość nie spalonych pozostałości węglowych w spalinach (Rys. 4).
Zasada działania jest analogiczna do spalania drewna w kominku. Duży klocek drewna będzie palił się bardzo długo i nieuniknione jest w tym przypadku niepełne spalanie. Jednakże, jeżeli klocek zostanie rozłupany na mniejsze kawałki to wówczas nastąpi szybsze i pełne spalanie.
Korzyści ze stosowania PETROMIX®-u: 1. Zwiększona skuteczność wymiany ciepłaW wyniku pełniejszego spalania, dużo mniej resztek węglowych osadzi się na powierzchniach wymiany ciepła w kotle. To przekłada się na większą wydajność (sprawność) operacyjną kotła pomiędzy koniecznymi przestojami, w wyniku czego zmniejszy się zużycie paliwa.
2. Zminimalizowana korozja wysokotemperaturowa:Jeżeli mówimy o pełnym spalaniu asfaltenów w strefie płomienia, gdzie jest
duże zapotrzebowanie na tlen a czas ekspozycji utleniaczy krótki, to będą
się tworzyć głównie związki wanadu o wysokim punkcie (temperaturze) topnienia
jak trójtlenki i czterotlenki.
Te związki pozostaną w formie stałej i nie będą się przyklejać do gorących
powierzchni wymienników ciepła. Nawet jakby się utworzyły jakieś pięciotlenki
wanadu to będą one w formie cząstek o wymiarze molekularnym z nieznaczną inercją
(bezwładnością) tak, że zostaną wyrzucone wraz ze spalinami. Tak więc w kotle
nie pozostaną prawie żadne tlenki wanadu, które mogłyby stwarzać problem korozji
wysokotemperaturowej.
Zmniejszone zanieczyszczenie podgrzewaczy powietrza skutkuje mniejszą adsorpcją (wchłanianiem) tlenków siarki do pozostałości węglowych. Tak więc powstaje mniej kwasu siarkowego (H2SO4) co minimalizuje korozję podgrzewaczy powietrza.
4. Zmniejszone zarastanie komina:Ostatecznie więc, im mniej sadzy powstaje tym bardziej zmniejsza się zarastanie komina. W tej sytuacji operator kotła może zastosować poniższe wskazówki:
- utrzymać ten sam nadmiar tlenu (O2) i mieć korzyść w postaci czystszego komina lub
- zredukować nadmiar tlenu (O2) przywracając stopień zarośnięcia komina do jego oryginalnego stanu i mieć wówczas korzyści w postaci większej wydajności (sprawności) kotła, mniejszej ilości trójtlenku siarki (SO3) i mniejszej ilości pięciotlenku wanadu (V2O5).
- usunie wszystkie osady ze zbiorników
- poprawi funkcjonowanie podgrzewaczy i filtrów
- pomoże utrzymać końcówki palników w stanie wolnym od osadów koksowych
- poprawi proces spalania poprzez lepsze rozpylanie
- zminimalizuje korozję wysokotemperaturową na przegrzewaczach pary
- zminimalizuje korozję niskotemperaturową na podgrzewaczach powietrza
- zredukuje emisję cząstek stałych do atmosfery
- zmniejszy kondensat tlenków siarki
Dawka podstawowa wynosi 1 : 20 000 (np. 100 ml środka na 2000 litrów oleju) Nie przekraczać dawki potrójnej (punkt nasycenia: 1:5000)
STOSOWANIE:Środek należy wlewać każdorazowo bezpośrednio do zbiornika olejowego poprzez króciec zalewowy lub otwór wentylacyjny przed napełnieniem zbiornika olejem. Nie są wymagane żadne urządzenia dozująco-mieszające. Wymieszanie następuje samoczynnie w trakcie zalewania zbiornika.
ŚRODKI OSTROŻNOŚCI:W przypadku kontaktu:
- ze skórą: zmyć wodą z mydłem
- z oczami: natychmiast przemywać przez min. 10 minut dużą ilością czystej wody
Opary nie są szkodliwe dla zdrowia.
Chronić przed dziećmi.
Importer:
"ORMET"ul. Sadowa 12
43-100 TYCHY
Tel/fax: 32-3230564